Open/Close Menu Trenér, strava, výživa, jídelníčky, skupinové tréninky, poradenství, suplementy, posilování, cvičení, zdraví, kondice, hubnutí. svaly, síla, jdem cvičit

Přesně před třemi lety, kdy jsem přemýšlel nad názvem domény pro moji webovou stránku, který bude vystihovat její účel, vyhrálo spojení slov „be“ a „fitness“. Anglické slůvko „be“ (česky – být) je jasné, ale co „fitness“? Co to znamená skutečně, když už je dnes toto slovo spojeno s kde čím od fitness centrum, fitness strava, …přes fitness vejce, fitness voda, … až třeba s prominutím po fitness hovna?  Co ještě je a co už není fitness? Kde je ta hranice ušlechtilé myšlenky zdravého životního stylu a kde už vyhrává síla ega a hra peněz?
mezera

Co znamená fitness?

Ano, můžeš to spojovat s anglickým překladem nebo prostě říct dogmata typu: zdravý životní styl, fyzická zdatnost, pohyb a zdravá strava, tvarování těla atd. Široký pojem, na který můžeš mít spoustu obdobných odpovědí a vlastně budeš mít pravdu. Tedy pouze povrchově ano. Uspokojivý význam v pravém slova smyslu, který jsem kdysi našel, bylo „efektivní žití“. A s tímto jsem se už ztotožnil. Bohužel tedy jen teoreticky, ale ne už v reálném životě, protože tam jsem si to nejspíš zaměnil za „efektní žití“.
Ostatně jako většina fitness komunity. Pochopitelně, vždyť v dnešním moderním světě přeci záleží jen na tom, jak věci vypadají. To je to, oč tu běží. Anebo ne? A tady je právě ta pomyslná hranice, ke které jsem si i já sám došel. A jen doufám, že Tobě to dojde dřív než mě, protože mě to trvalo rovnou dekádu! Deset let jsem tělo ničil, svaly pumpoval, ego krmil a kvalitu zdraví neřešil.  Až nyní, jsem tělo začal učit, svaly cvičit, ego nechal zajít hlady a kvalitu zdraví zvyšovat. Co konkrétně tím myslím, to se nevejde do tohoto tématu, ale věř, že se k tomu jednou vrátím a mozaiku odkryji složenou.
Efektivně žít znamená počínat si účelně a užitečně (i vůči ostatním). Tedy fitness je mnohem širší pojem než se lidem cpe do hlav sociálními sítěmi a byznys marketingem. Nejde o to pojídat kuřecí s rýží, udělat ty a ty pohyby s činkou nebo strojem, koupit si další „nejlepčí BCAAčka“, udělat si zatnutou fotku s hastagy #beastmode, #ripped, #fitness, #healthy,… a doufat, že uděláš dojem na druhé…

mezera

Co když je to jinak?

Co když fitness život je spíš tak trochu o skutečné harmonii zdraví – fyzickém i duševním a zní vycházející ta vyšší zdatnost, výkonnost a vzhled?  Co když, ten hlavní trénink není v posilovně, ale ve všech každodenních činnostech a rozhodnutích, o kterých ostatní nevědí?  Co když, to co je ve fitness světě vydáváno za obdivuhodné, je vykonstruováno skrytou manipulací? A to s účelem vytváření závislostí, které vedou k většímu roztáčení hry peněz pomocí mocného nástroje lidského ega.
Ok, toto je asi příliš filozofování na jeden text. Vysvětlím to.

mezera

1. Ego vs harmonie těla i ducha

Asi všichni tuší, co znamená význam slova ego. Je to naše další „já“ a na každém je, jak moc se jím nechá ovládat nebo ho dokáže vyřadit z provozu. Je to ta nenasytná část naší osobnosti, co neustále chce být jen lepší než ten či onen, mít vždy pravdu, být obdivována, ale nikdy nebude spokojená. Doporučil bych knížku, Ticho promlouvá, od Eckharta Tolle. Ale ani ta není potřeba.
V našem tématu ego hraje tu roli, že dokáže lehce odsunout hlavní podstatu fitness životního stylu a to je zdraví jak na fyzické tak duševní úrovni. Ego Tě svádí k tomu, abys přeskakoval základy cvičení, ztrácel pokoru ke všem životním zákonitostem a šel rovnou „na věc“. Soustředil se na to, abys už zvedal ty „těžký váhy“ (klidně i s deformovanou páteří- vyhřezlý plotýnky přeci vidět nejsou), měl ten „napumpovanej bicák a kozy, vysekaný břicho“ nebo dámy sexy zadek. Kdo by se přeci zdržoval s rovnáním zdeformovaného těla, stretčinkem, funkčním tréninkem a provádění cviků technicky správně zprvu s malou vahou a velkou trpělivostí? Ano, někdy to není kvůli egu, ale kvůli tomu, že člověk neví jak na to. A tak jde zvedat ty činky, vždyť to přeci vidí u jiných – zvedneš břemeno z bodu „A“ a přemístíš ho do bodu „B“. Nebo ne?
Ego Tě prostě nepustí a bude Tě držet daleko od stavění pevných základů (základy domu taky nejsou vidět), na kterých můžeš úspěšně stavět (dům s krásnou fasádou, která je vidět).
 To je i důvodem proč se bohužel často setkávám s nářky od chronických bolestí zad a kloubů až po vážná zranění. Proto se ho potřebuješ zbavit, abys mohl začít stavět pevné základy od nejmenších krůčků. U někoho stačí jen krátká průprava (většinou u sportovců) u někoho je ta cesta delší. Přeskakovat ji, se ale nevyplácí, dřív nebo později se to nepříjemně projeví. Když postupuješ od základů bez ega, pak můžeš skutečně začít vnímat sebe po všech stránkách a dosáhnout harmonie těla a ducha. Pro egoisty to není vůbec snadné, vím to, ale stojí to za to!

920027_4864267127738_1142976587_o

Z dob, kdy jsem taky za měřítko považoval „napumpovanej bicák“ atd.
 Jenže co jako s tím? Dnes mi to přijde směšné, protože vím, že napumpovat svaly není nic složitého.

mezera

2. Každý den je trénink

Hodně lidí, když přiroste silně k posilování, si nevšimne, jak se změnili. Nemyslím teď fyzicky. To určitě nejde přehlédnout-kontrola v zrcadlech a jakýchkoliv sklech odrážející jejich obraz kdykoliv to jde jim to ani nedovolí. Ale to je v pořádku. Mám na mysli nejen změnu návyků, ale žebříček priorit. Posilovna a jídelníček, začne dominovat na horních příčkách. Ano, když něco děláš, dělej to naplno. Ovšem nejde zapomínat na opravdové životní hodnoty a odsouvat je na druhou kolej. Ať už je to partner, rodina, přátelé (ti skuteční) nebo práce (ta správná).
Proto je tréninkem každodenní činnost a každé rozhodnutí, které uděláš. Život Tě neustále zkouší, vrací Tě před vyřešení stejného problému a trénuje Tě. Není tak složité odcvičit hodinu nebo dvě v posilovně a sníst doporučená jídla. Složité je skloubit to se  všedním životem a vším, co Ti do něho přijde a to tak, abys naplno žil ve všech jeho sférách a to poctivě a nejlíp jak umíš. To je ten trénink! A jsou to věci, které ostatní většinou nevidí ani na facebooku nebo instagramu ani třeba v reálu. Je to jen mezi Tebou a Tebou!

mezera

3. Soustřeď se na vlastní cestu

Všichni máme zarytý nějaký estetický vzorec toho, co vypadá lákavě a co ne. A to včetně estetiky lidského těla žen i mužů. Otázka je, nakolik je to dáno evolučním vrozeným podvědomím a nakolik vnějším masírováním ze všech marketingových prostředků od televize, časopisů až po internetové sociální sítě. Ženy budou většinou podvědomě přitahovat vizuálně silní a zdraví muži stejně tak jako muže ženy s křivkami vyjadřující ženskost. Tady je svět asi ještě v pořádku.
Co si ale myslet o tom, když se toto vyžene do extrémů (často všemožnými prostředky od dopingu po chirurgické zákroky) a jsou nám předkládány fitness symboly v podobě žen, kde za množství svalové hmoty by se nemusel stydět ani profesionální fotbalista, s ňadry vymodelovanými tak do kulata, že to víc už nejde a hladinou podkožního tuku, se kterým by asi nešlo přežít víc jak týden. To samé u mužů jen v jiném měřítku (kromě těch ňader-i když ani to dnes nejde už vyloučit). Je potřeba říct, že nejde nic zazlívat samotným sportovcům všech kategorií, kde jde o vzhled těla. Ti jsou oddáni sportu, který milují a dělají, co se vyžaduje.
 Ta špatná stránka je v často klamavém marketingu firem, které se na tomto chtějí přiživit, a konečném konzumentovi, který to celé živí. Vzniká začarovaný kruh. Na začátku je oddaný sportovec, který ať už jakýmkoliv způsobem, dojde nelehkou cestu k určitým výsledkům. Toho se chytnou lidé, co se soustředí na hru peněz a využijí tohoto sportovce ke svému marketingu za sponzorskou výpomoc pro sportovce. Tento sportovec ví, že pokud se chce dostat výš mezi profesionály, tak to sám zvládne těžko (finanční náročnost profesionálního sportovce zde není malá) a proto musí zpívat písničku svého sponzora ať už je s tím v souladu nebo ne, protože vášeň pro tento sport je větší. Takže pak vidíme na sociálních sítích všechna ta doporučení od těchto ikon na tento a tamten suplement, oblečení, tašky a řadu dalších věcí od různých značek. Jenže nikdo už nevidí (nebo spíš nechce vidět), že za jeho výsledky je často souhra unikátních vlastností od genetických předpokladů, nezlomné vůle, oddanost, disciplinovanost anebo i zakázaný doping atd.
 Ovšem lidé věří tomu, čemu věřit chtějí. A kdo by nechtěl věřit tomu, že tento přípravek přinese takovéto výsledky, že? A když už se nadšený fanoušek smíří s tím, že tedy asi nemá stejné unikátní vlastnosti, tak alespoň je potřeba se pochlubit na sociální síti, že si koupil to či ono, co používá jeho ikona. Tím pomůže svému idolu nebo spíše jeho sponzorovi, ale jestli sobě, to už je otázka.

icon

Typický obrázek populární „fitness ikony“ na sociálních sítích.
Pokud Ti můžu dát radu, tak se více soustřeď na svoji cestu a méně na cestu někoho jiného a než si něco koupíš, přemýšlej, jestli ti to opravdu k něčemu bude dobré.

mezera

Všem, co dočetli text až sem:

 „Příspěvky, které sem dávám, vychází ryze z mých osobních názorů na základě vlastních zkušeností, přesvědčení, získávání odborných znalostí a inspirací. Jejich aplikování a vyhodnocování. Jsem si vědom, že někteří lidé nemusí s některými nepřevzatými názory souhlasit a mít názory jiné. Já v to tedy doufám! Doufám že, Ty, kdo to čteš, si vytváříš vlastní názor a vlastní pravdu. Nabízím pouze úhly pohledu a možnou inspiraci.
Cílem stránky BEFITNESS není, aby se zavděčila populisticky masové většině, ale aby naopak zaujala pouze jedince, kteří se nespokojí s obecnými dogmaty a chtějí hledat jinou pravdu a být blíž sami k sobě. Zdravý duch žije ve zdravém těle, takže pojďme ho nenechat zchátrat!“
„BeYourself » BeNatural » BeBetter » BEFITNESS“
Chceš se na něco zeptat? Neváhej napsat. Odpovědi na otázky dostaneš také na FB stránce.
Copyright © 2015 BEFITNESS.cz